Promo icon

Gwarancja 100% satysfakcji

Promo icon

Dostawa w ciągu 4-6 dni roboczych

Promo icon

Darmowa wysyłka powyżej 200 zł!

Promo icon

14 dni na zwrot produktu

Promo icon

Sprawdzona jakość

Promo icon

Gwarancja 100% satysfakcji

Promo icon

Dostawa w ciągu 4-6 dni roboczych

Promo icon

Darmowa wysyłka powyżej 200 zł!

Promo icon

14 dni na zwrot produktu

Promo icon

Sprawdzona jakość

Naturalne techniki poprawiające pamięć

Co to jest pamięć?

Pamięć to aktywność umysłowa, dzięki której przywołujemy informacje, które przyswoiliśmy lub w przeszłości. Jest to złożony system oparty na wielu procesach mózgowych i stanowi kluczową część naszego życia. W ciągu życia ludzie uczą się wielu rzeczy. Uczymy się mówić, czytać, pisać, chodzić, jeździć na rowerze, jeździć samochodem, uczymy się języków obcych i wielu innych rzeczy, a to pokazuje, jak ważną częścią naszego życia jest pamięć, bo chyba nikt z nas nie wyobraża sobie sytuacji, w której każdego dnia musielibyśmy się uczyć tych samych, najbardziej podstawowych rzeczy.

Znamy kilka rodzajów pamięci

Pierwsza to pamięć sensoryczna, czyli bezpośrednia, ultrakrótka pamięć, która trwa tylko ułamek sekundy. Bodźce sensoryczne są rejestrowane przez nasze zmysły i przechowywane w pamięci sensorycznej.

Druga to pamięć krótkotrwała lub robocza, w której dane przechowywane są tak długo, dopóki ich potrzebujemy, aby wykonać określone zadanie. Po wykonaniu zadania zapominamy o tych informacjach. Przykładem może być powtórzenie numeru telefonu, który pamiętamy tylko wtedy, gdy jest nam potrzebny. Średnio pamiętamy jednocześnie siedem jednostek. Wraz z wiekiem nasza pamięć krótkotrwała ulega skróceniu, co utrudnia wykonywanie niektórych zadań.

Trzeci rodzaj pamięci to pamięć długotrwała. Z pamięci krótkotrwałej lub roboczej informacje są przenoszone do pamięci długotrwałej poprzez powtarzanie. Pamięć długotrwała dzieli się na trzy grupy: pamięć epizodyczną, semantyczną i proceduralną.

Pamięć epizodyczna obejmuje wydarzenia, które wydarzyły się w przeszłości i są związane z określonym czasem i miejscem. Pamięć semantyczna obejmuje dane niezwiązane z przestrzenią i czasem. Jest wiedzą ogólną dotyczącą faktów, przedmiotów, wydarzeń i jest to np. większość wiedzy szkolnej. Z kolei pamięć proceduralna obejmuje opanowane przez nas umiejętności i przechowuje wiedzę o tym, jak wykonywać określone procesy, od poznawczych po motoryczne. W tej grupie znajduje się np. prowadzenie samochodu, jazda na nartach itp.

 

Pamięć jest zatem zdolnością do przechowywania i zachowywania informacji, a warunkiem koniecznym dla sprawnego działania pamięci jest zdolność do efektywnego przetwarzania informacji oraz umiejętność skupienia uwagi. Stanowi także warunek funkcjonowania wielu funkcji poznawczych, a jednocześnie zależy od funkcjonowania innych procesów poznawczych. Za pamięć odpowiada kilka obszarów mózgu, z których najważniejsze to hipokamp, ciało migdałowate i kora mózgowa. Hipokamp to struktura mózgu, która jest najważniejsza w przetwarzaniu informacji. Ciało migdałowate to obszar w kształcie migdała znajdujący się obok hipokampu, który jest odpowiedzialny za przetwarzanie emocji i pomaga nam utrwalać wspomnienia związane z emocjami. Kora mózgowa to zewnętrzna warstwa mózgu, która w różnych obszarach przechowuje większość pamięci długotrwałej. Obszar ten zależy od tego, jakie są nowe informacje – czy coś słyszeliśmy, widzieliśmy, czy może rozwiązujemy problem. Mamy specjalne obszary w mózgu odpowiedzialne za mowę, wzrok i słuch, dlatego również pamięć przechowywana jest w różnych miejscach.

Jak kształtuje się i utrwala pamięć?

Proces kształtowania i utrwalania pamięci przebiega w trzech etapach.

Pierwszym krokiem jest otrzymanie lub zakodowanie informacji. Do tego potrzebujemy skupienia, ponieważ w przeciwnym razie informacje nas omijają, a my ich nie przyjmujemy.

Drugi etap to przechowywanie i utrwalanie. Kiedy informacja dociera do mózgu, hipokamp wysyła sygnał, że należy ją przechować w pamięci długotrwałej. Przechowywanie tych informacji jest łatwiejsze, jeśli wiąże się to z silniejszą reakcją emocjonalną.

Trzeci etap to przywołanie informacji. Kiedy chcemy wydobyć informacje z pamięci długotrwałej, aktywowane są te same połączenia neuronowe, co w procesie przechowywania informacji. Jeśli użyjemy tych informacji więcej niż jeden raz, łatwiej i szybciej przywołamy je również z pamięci.

-20%

OK!Memory

suplement diety

POPRAW KONCENTRACJĘ I PAMIĘĆ!
 • Udowodniono klinicznie, że Cognivia Formula™ poprawia jakość pamięci o 22%
 • Naturalna mieszanka składników aktywnych poprawiająca zdolności poznawcze
 • Pomaga w utrzymaniu dobrej pamięci, która z wiekiem pogarsza się
 • Pomaga utrzymać optymalną koncentrację i pamięć podczas pracy
 • Zapobiega zmęczeniu i wyczerpaniu.
 • Skuteczny zarówno u osób młodszych, jak i starszych
150g | na 15 dni
Cena regularna: 114,00 
91,20 
i oszczędź 22,81 

Dlaczego zapominamy?

Zapominanie jest w niektórych przypadkach dobre i mówimy, że zapominanie o nieistotnych rzeczach pozwala nam pamiętać o ważnych. Wyobraź sobie, że potrafisz zapamiętać wszystkie nieistotne informacje, takie jak każdy numer telefonu, który kiedykolwiek wpisywaliśmy do telefonu.

Jednak zapominanie może również stwarzać problemy. Kłopoty tego typu pojawiają się, gdy jesteśmy zmęczeni, przytłoczeni lub zamyśleni. Zdarza nam się, że zapominamy o datach urodzin, imionach, studenci też często zapominają, czego nauczyli się przed egzaminem.

Zmniejszona pamięć jest związana z wiekiem i innymi czynnikami, które powodują starzenie się komórek mózgowych. Są to głównie zaburzenia pracy mózgu spowodowane brakiem tlenu, promieniowaniem, toksynami w środowisku lub spożyciem szkodliwych substancji, takich jak narkotyki, alkohol i tym podobne.

Każdy z nas doświadczył już indywidualnych „awarii” pamięci, ale jeśli zaczną pojawiać się częściej, może to być sygnałem, że należy zacząć działać. W przypadku zapomnienia należy dokonać rozróżnienia między zapomnieniem normalnym, związanym z wiekiem i zapominaniem związanym z chorobą.

Wykazano, że problemy z uwagą nasilają się wraz z wiekiem, wraz ze spadkiem szybkości reakcji i zdolnościami pamięci krótkotrwałej. Jednak problemy z przywoływaniem informacji z pamięci długotrwałej również narastają.

W przypadku dolegliwości związanych z zapominaniem zwykle mówimy o demencji i chorobie Alzheimera. Zapominanie spowodowane chorobą można złagodzić dzięki wczesnemu wykryciu choroby, lekom i naturalnym technikom.

Techniki i sposoby ułatwiające zachowanie dobrej pamięci

Czy często zapominasz o rzeczach, masz problemy z przywoływaniem rzeczy z pamięci, trudno ci zachować koncentrację? Przygotowaliśmy dla Ciebie naturalne techniki, które mogą poprawić Twoją pamięć, a tym samym ułatwić zarówno codzienne życie, jak i efektywność w pracy czy w nauce.

1. Trening pamięci

Dzięki różnorodnym ćwiczeniom treningu pamięci i uwagi skutecznie utrzymamy elastyczność umysłową i łatwiej przywołamy informacje z naszej pamięci. Możemy np. uzupełniać przysłowia lub mądrości ludowe, rozwiązywać krzyżówki, wypisywać słowa związane z określonym słowem, wpisywać brakujące litery itp.

2. Regularna aktywność fizyczna

Aktywność fizyczna zwiększa dopływ tlenu do mózgu i zmniejsza ryzyko chorób, które mogą prowadzić do utraty pamięci, takich jak cukrzyca i choroby układu krążenia. Najbardziej pomogą nam ćwiczenia wymagające większych zdolności motorycznych, a wystarczy spacer lub bieg na łonie natury.

3. Sen

Wystarczająca ilość snu ma kluczowe znaczenie dla przyswajania informacji i utrzymania dobrej pamięci. Kiedy śpimy, wzrasta również nasza kreatywność i koncentracja, co jest bardzo ważne w przechowywaniu informacji w naszej pamięci. Wskazane jest trzymanie się harmonogramu snu, w którym każdego dnia wstajemy i kładziemy się spać o tej samej porze, nawet w weekendy i dni wolne od pracy.

4. Zbilansowana dieta

Dla dobrej pamięci niezbędna jest również dobra i zbilansowana dieta. Przede wszystkim ważna jest odpowiednia podaż glukozy, która ma kluczowe znaczenie dla ukrwienia mózgu. Zaleca się spożywanie pokarmów bogatych w nienasycone kwasy tłuszczowe omega-3, witaminy C, A, E i D oraz minerały i błonnik. Odpowiednie produkty to np. ryby, cebula, ciemne warzywa i jagody. Wskazane jest unikanie nadmiernego spożycia pokarmów, bogatych w rafinowany cukier, a także ograniczenie spożycia alkoholu.

 

5. Strategie uczenia się

Przetwarzanie informacji musi być dostosowane do cech i możliwości danej osoby. Podczas nauki możemy korzystać z różnych strategii, które mogą poprawić naszą pamięć.

 • Koncentracja. Ważne jest, aby skupić się tylko na informacjach, które chcemy zapamiętać i nie robić więcej rzeczy w tym samym czasie. Lepiej uczyć się w ciszy, bez rozpraszania się.
 • Zaangażowanie różnych zmysłów. Informacje można kojarzyć z kolorami, zapachami, smakami, co sprawia, że jest nam je łatwiej zapamiętać.
 • Wybór odpowiedniego stylu uczenia się. Przechowując nowe informacje, dobrze jest wiedzieć, jaki rodzaj uczenia się najbardziej nam odpowiada. Niezależnie od tego, czy jesteśmy typem wizualnym czy słuchowym, czyli czy łatwiej jest zapamiętać informacje, jeśli je widzimy lub czytamy, czy też łatwiej jest uczyć się ze słuchu.
 • Łączenie informacji z tym, co już wiemy. Będzie nam łatwiej coś zapamiętać, jeśli połączymy je z rzeczami, które są już w naszej pamięci.
 • Organizacja informacji. Możemy sobie pomóc, zapisując informacje w notatkach, przypomnieniach itp.
 • Skojarzenia tworzone za pomocą rymów lub żartów. Powiązywanie nowych informacji z żartami lub tworzenie rymów może pomóc nam zachować je w pamięci.
 • Powtarzanie tego, czego się nauczyliśmy. Jak głosi słynna łacińska sentencja – „powtarzanie jest matką wiedzy”. Im więcej razy powtarzamy wyuczoną rzecz, tym łatwiej i szybciej będziemy ją przywoływać następnym razem.
6. Stosowanie suplementów diety

Pamięć można również poprawić za pomocą suplementów diety, takich jak witaminy B, C i E, kwas foliowy itp.

Nowością na rynku słoweńskim jest napój OK!Memory, którego działanie zostało klinicznie udowodnione. Poprawia pamięć roboczą, jakość pamięci, a także pamięć długotrwałą już w ciągu 1 godziny po zastosowaniu. Wpływa również na poprawę jakości pamięci i naszych zdolności poznawczych w trakcie przyjmowania produktu. Pomaga nam zachować dobre samopoczucie psychiczne, ponieważ wspomaga naszą koncentrację, pamięć i uwagę.

OK!Memory zawiera Cognivio o klinicznie udowodnionym działaniu, który poprawia funkcje poznawcze i pamięć roboczą. Jest roślinnym wzmacniaczem funkcji poznawczych, ponieważ jest mieszanką olejku eterycznego z szałwii hiszpańskiej i jej liści. Został opracowany specjalnie dla osób, które chcą w naturalny sposób poprawić koncentrację i pamięć przy pomocy ziół. Zawiera dużą dawkę witamin z grupy B (B1, B2, B6, B12, kwas foliowy), które przyczyniają się do prawidłowego funkcjonowania układu nerwowego. Dodatkowo zawiera witaminę C, która pomaga chronić komórki i wspomaga prawidłowe funkcjonowanie układu nerwowego.

Jeśli często zapominasz o różnych rzeczach, radzimy wprowadzić przynajmniej jedną z powyższych technik do swojego codziennego życia i obserwować, jak zacznie poprawiać się Twoja pamięć. W ten sposób nikt nie będzie w stanie powiedzieć, że masz pamięć jak złota rybka – 3 sekundy i zapominasz o wszystkim.

Delivery
Tylko 200zł do DARMOWEJ DOSTAWY
Produkty w koszyku

Brak produktów w koszyku.

Oferta specjalna tylko tutaj!

Dodaj, aby zamówić i zaoszczędzić!

-72%
Golden Q10

Formuła koenzymu Q10, witaminy C i B-kompleksu dla zachowania zdrowej skóry

42,12  11,79 
-70%
Witamina C+ Selen + Cynk*

Rewolucyjna formuła witaminy C, selenu i cynku dla mocnego układu odpornościowego!

33,69  10,11 
-60%
Magnez + B-kompleks*

Rewolucyjna formuła magnezu i witamin z grupy B zmniejszająca uczucie zmęczenia i znużenia

33,20  13,28